Każdy właściciel samochodu musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC. Oprócz tego obligatoryjnego ubezpieczenia towarzystwa oferują nam także inne, w zależności od naszych potrzeb. To klient decyduje czy chce zabezpieczyć się przed kradzieżą auta czy woli polisę na wypadek holowania. Co obejmuje ubezpieczenie assistance? Czy warto je wykupić?
Samochód możemy już kupić za niewielkie pieniądze. Oczywiście mowa o aucie używanym i wieloletnim. Niektóre rodziny posiadają kilka samochodów, jest to bowiem jeden z najpopularniejszych środków komunikacyjnych. Kiedy zdecydujemy się dołączyć do grona właścicieli aut, powinniśmy najpierw dowiedzieć się wszystkiego o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Zarówno tych obowiązkowych, jak i dodatkowych. Musimy się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze w użytkowaniu samochodu i wybrać odpowiednia polisę. Jedną z opcji dodatkowych jest ubezpieczenie assistance – na czym ono polega i co obejmuje swoim zakresem?
Informacje podstawowe
Ubezpieczenie takie zawieramy na 12 miesięcy i możemy tego dokonać osobiście u przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, telefonicznie bądź przez Internet. Assistance jest najczęściej polisą towarzyszącą OC lub AC, często jest ona traktowana jako gratis przez firmy ubezpieczeniowe, aby skusić klienta swoją ofertą. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną wszystkie problemy związane z sytuacją po wypadku.
Zakres polisy assistance
Kiedy dochodzi do wypadku jesteśmy w tragicznej sytuacji, jeśli nikt nie został ranny to mamy ogromne szczęście. Po dłuższej chwili zaczynamy się zastanawiać jak wezwać pomoc? Kogo powiadomić? W jaki sposób przetransportować samochód do mechanika? Natłok myśli i problemów dodatkowo wpędza nas w zły nastrój, w takim wypadku ubezpieczenie assistance przejmuje na siebie odpowiedzialność i uwalnia nas od takich problemów. Polisa ta obejmuje swoim zakresem takie sytuacje, jak:
– holowanie samochodu do określonej ceny,
– transport kierowcy i pasażerów z miejsca wypadku,
– nocleg dla kierowcy i osób podróżujących wraz z nim do określonej ilości dni,
– złomowanie pojazdu,
– parkowanie samochodu na parkingu strzeżonym do określonej ceny,
– transport osób podróżujących we wskazane miejsce, w przypadku hospitalizacji lub śmierci kierowcy,
– naprawa pojazdu na miejscu wypadku do określonej ceny,
– udzielenie informacji o najbliższych warsztatach naprawczych,
– otwarcie samochodu w przypadku zgubienia lub zatrzaśnięcia kluczyków,
– dostarczenie paliwa w razie jego wyczerpania na drodze.
Jeśli w wypadku ucierpieli ludzie, to polisa obejmuje swoim zakresem także sytuacje związane z organizacją opieki medycznej. Pomoc ta dotyczy m.in.:
– transportu do szpitala lub miejsca zamieszkania,
– hospitalizacji kierowcy lub pasażerów,
– pobytu przez określoną ilość dni osób towarzyszących w hotelu,
– transportu zwłok we wskazane miejsce.
Podsumowując
Kupując samochód musimy wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za innych uczestników ruchu drogowego. Warto pamiętać, że nasza przezorność i rozsądek mogą uratować komuś życie. Również dobre ubezpieczenie warunkuje w części pozytywne rozwiązanie problemów powypadkowych. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują nam rozmaite dodatkowe zabezpieczenia. Jednym z nich jest wspomniane wyżej assistance. Obejmuje ono ochroną nas i naszych pasażerów po wypadku. Nie musimy się martwic o transport nas samych czy naszego rozbitego samochodu. Polisa ta nie jest droga, a często jest proponowana przez ubezpieczycieli jako gratis do OC czy AC. Należy dokładnie prześledzić bieżące oferty na rynku i wybrać tę, która zaspokoi nasze potrzeby. Warto ją wykupić, bo oszczędza nam czasu i problemów. W razie wypadku będziemy spokojni o naszych bliskich, jak również o nasz samochód.