Wielu z nas marzy o własnych czterech kółkach. Często długo oszczędzamy, aby spełnić swoje marzenie. Czasami decydujemy się na kredyt, aby kupić wymarzony samochód. Ceny aut są rozmaite, wahają się od kwot, za które możemy kupić dobry rower aż po zupełnie astronomiczne, za które moglibyśmy kupić piękną rezydencję. Jeśli już staniemy się posiadaczami samochodu, warto rozważyć zakupienie ubezpieczenia AC. Jaki jest jego zakres? I czy naprawdę warto je wykupić?
Kradzież samochodu bądź jego zniszczenie jest prawdziwą traumą dla każdego właściciela. Opieszałość policji zmusza nas do myślenia, że jeśli nam skradziono auto to szanse na jego odzyskanie są bliskie zeru. Natomiast zniszczenie może być rozmaite, od zwykłego zadrapania lakieru przez zazdrosnego sąsiada, po całkowity remont blacharki po gradobiciu. Sytuacje te nie są w ogóle od nas zależne, trudno się przed nimi ustrzec, dlatego warto wykupić ubezpieczenie, które odciąży nas finansowo i zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa nawet w takich dramatycznych sytuacjach.
Sprawdź aktualne informacje o ofertach ubezpieczeń autocacsco na rankomat.pl.
Informacje podstawowe
Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe i tylko od nas zależy czy je wykupimy. Jest ono szczególnie atrakcyjne dla właścicieli nowych i drogich samochodów, gdzie kradzież bądź zniszczenie powoduje ogromne straty finansowe. Polisa ta nie jest jednakowa dla wszystkich aut, jej wysokość zależy od określonych czynników. Należą do nich:
– wartość rynkowa pojazdu,
– marka, model pojazdu,
– przebieg, rok produkcji,
– stan techniczny, dodatkowe wyposażenie.
Składkę na ubezpieczenie możemy zapłacić jednorazowo lub w ratach. Jej koszt jest obliczany procentowo od wartości pojazdu i najczęściej wynosi od 8 do 14%. Czasami ubezpieczyciel proponuje rozmaitego rodzaju zniżki uzależnione od takich czynników jak: wiek, staż kierowcy, bezwypadkowa jazda lub odpowiednie zabezpieczenie samochodu.
Zakres ubezpieczenia
Zanim zdecydujemy się zainwestować w tę polisę, zorientujmy się w sytuacji na rynku i porównajmy kilka ofert. Przeczytajmy uważnie w szczególności te akapity dotyczące wyłączeń. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel jest wyłączony od odpowiedzialności i nie przysługuje nam żadne odszkodowanie. Wykupując ubezpieczenie AC nasz samochód jest objęty ochroną w takich sytuacjach, jak:
– kradzież pojazdu, części lub elementów wyposażenia,
– akty wandalizmu,
– zniszczenia spowodowane zdarzeniami losowymi, np. powódź, zatopienie, uderzenia pioruna, pożar, grad, ulewny deszcz, huragan, osuwanie lub zapadanie się ziemi,
– działanie czynnika termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu,
– zderzenie z innym pojazdem bądź osobami, zwierzętami lub przedmiotami.
Na co warto zwrócić uwagę?
Zanim podpiszemy umowę, dokładnie ją przeczytajmy i zastanówmy się, czego potrzebujemy. Najważniejszym aspektem jest dla nas suma ubezpieczenia, sprawdźmy czy jest ona właściwa. Kolejną rzeczą są udziały własne firmy ubezpieczeniowej potrącane z naszej polisy. Warto wiedzieć, ile one tak naprawdę wynoszą. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają dodatkowego zabezpieczenia samochodu. Czasami ubezpieczyciel proponuje klientowi w formie gratisu dodatkowe ubezpieczenie assistance, zorientujmy się, czy nasza polisa posiada takie dodatki.
Odszkodowanie
Odszkodowanie jest najistotniejszym celem wykupionego ubezpieczenia. Aby je otrzymać, musimy przestrzegać konkretnych procedur zapisanych w umowie. Najpierw powiadamiamy o zaistniałym zdarzeniu policję, następnie udzielamy pełnych informacji towarzystwu ubezpieczeniowemu. Zgłoszenie to musi nastąpić we wskazanym przez ubezpieczyciela terminie. Policja zazwyczaj prowadzi własne postępowanie w przypadku kradzieży, a uzyskane materiały dowodowe są wykorzystane przez ubezpieczyciela do ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej.
Ubezpieczenie AC jest szczególnie atrakcyjne dla właścicieli nowych i drogich samochodów, gdyż nie należy do najtańszych. Jednak w wypadku kradzieży bądź zniszczenia pozwala uniknąć ogromnych kosztów finansowych.