Ubezpieczenie kibiców

Sport niesie ze sobą wiele emocji, jednak pożądane są pozytywne z nich, takie jak waleczność, honor, miłość. Często jednak wyzwala agresję i rasizm, najczęściej w czasie porażki. Szczególnie widać to w piłce nożnej, odwieczna walka wielu klubów, co za tym idzie kibiców. Niestety, cierpią ludzie i dochodzi do wielu nieszczęść. Różne federacje starają się zabezpieczyć piłkarzy oraz kibiców. Zawodnicy ubezpieczani są na kwoty milionów Euro. W końcu padł pomysł na ubezpieczenie także dla kibiców.

Konflikty kibiców w piłce nożnej

Wybór piłki nożnej nie jest przypadkowy. Jest to najbardziej popularny sport na świecie i to właśnie jego kibice mają być ubezpieczeni.
Konflikty kibiców trwają tak samo długo jak piłka nożna. Kibice na całym świecie nie kibicują tylko reprezentacjom własnych krajów, ale również ukochanym klubom piłkarskim, najczęściej z ich rodzimych miast. Piłka nożna to niesamowicie szybko rozwijający się sport, gdzie kluby piłkarskie przeistaczają się w wielkie korporacje. Marketing tych klubów, ma za zadanie przyciągać coraz więcej kibiców. A kibice są różni. Wszystkim przysłania jeden cel, chcą by ich klub odnosił sukcesy na arenie lokalnej i międzynarodowej. Jest wiele sposobów na osiągniecie tego celu i nie zawsze są one odpowiednie.

Piłka nożna ma wielu fanatyków, dla których bronienie honoru swojego klubu jest walką na każdy możliwy sposób. Częste są bitwy kibiców, dewastacja stadionów, przemoc. To cechuje chuliganów. Najbardziej znani z nich byli w Anglii w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Walki pomiędzy kibicami West Ham United, a Millwall, kończyły się często ofiarami śmiertelnymi. Ta fanatyczna walka powodowała u prawdziwych kibiców strach i brak poczucia bezpieczeństwa. Kibicowanie dla zabawy straciło wartość, ludzie bali się eksponować swoją przynależność klubową, ze względu na własne bezpieczeństwo. Na stadionach zmniejszała się frekwencja. Federacje oraz rządy krajów postanowiły interweniować.

Dla bezpieczeństwa kibiców, w Anglii, ze stadionów zniknęły miejsca stojące. Nałożony został zakaz stadionowy (dożywotni zakaz wejścia na stadiony w Anglii oraz wysoka grzywna), który spowodował powrót całych rodzin na stadiony. Liczne zakazy, oraz nowe prawa spowodowały, że chuligani przestali czynić tak wielkie szkody. FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej), wprowadziła na stadiony akcje Fair Play, a także Stop Rasizm, ukazując kibicom odpowiednie wartości, które należy stosować na boisku. Ma się to przełożyć na zachowanie na stadionach. Liczne akcje, zakazy, nowe prawa, spis kibiców pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa. Ale czy można czuć się w pełni swobodnie? Czy można mieć pewność, że nic się nie stanie? Niestety, nadal zdarzają się przypadki, w których giną kibice. Nie da się w pełni zniszczyć zakorzenionych w chuliganach norm, które nakazują im walczyć z innymi. W lidze hiszpańskiej padł bezprecedensowy pomysł jednego ze sponsorów ligi, by podwyższyć bezpieczeństwo.

Ubezpieczenie kibica.

Piłkarze uważają, że to kibice są najważniejsi. Tak jest również dla klubów, ponieważ przynoszą wysokie zyski, w Anglii, Hiszpanii czy Włoszech. Zawodnicy ubezpieczają się na niewiarygodne kwoty kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu milionów Euro. Jednak, co z kibicami? Słyszymy o wielu ofiarach, które zamordowano po meczach. Sponsor ligi hiszpańskiej, bank BBVA wpadł na pomysł ubezpieczenia każdego kibica. Przy zakupie biletu dorosła osoba jest ubezpieczona na kwotę 25 tys., a niepełnoletnia 5 tys. Euro, od śmierci bądź trwałego kalectwa. Ciekawostką jest informacja, że ubezpieczenie nie traci wartości w przypadku bójki kibiców. Zatem, czy ten pomysł nie mija się z celem? Czy ma tylko za zadanie ubezpieczać kibiców, a nie zwalczać chuligaństwo? Szacuje się, że z ubezpieczenia skorzysta około 500 tys. kibiców. Miejmy nadzieje, że ubezpieczenie będzie również stosowane w innych krajach oraz rozgrywkach międzynarodowych, a także w Polsce, gdzie nie brakuje takich chuligańskich incydentów.

Pomysł jest innowacyjny, ubezpieczenia wkraczają na dobre w świat sportu, powiększając swój zakres. Pozostaje czekać na rozwój tej kategorii ubezpieczeń i coraz to lepszych ofert dla indywidualnych klientów. Widać, jak istotne jest bezpieczeństwo w świecie sportu, patrząc chociażby na takie akcje jak Fair Play. Miejmy nadzieje, że ubezpieczenie kibiców zyska równie wielką popularność.