Kalkulator OC AC

Świat pędzi z zawrotną szybkością do przodu, a my wraz z nim. Powstają nowe technologie, które ułatwiają nam życie. Kiedyś podstawowym środkiem komunikacyjnym były konie, potem dorożki, rowery i w końcu samochody. Dziś prawie każdy ma auto, a niektóre rodziny nawet kilka. Pozostała kwestia ubezpieczeń komunikacyjnych. Jakie są rodzaje i zakres takich polis?

Każdy, kto posiada samochód powinien dokładnie orientować się w temacie ubezpieczeń komunikacyjnych. Podstawowe informacje zawarte w tym artykule dotyczą rodzajów takich ubezpieczeń. Niektóre są obowiązkowe, inne opcjonalne. Jednakże, jako uczestnicy ruchu drogowego odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale przede wszystkich za innych. Dlatego, oprócz gruntownej wiedzy i praktyki w prowadzeniu pojazdu, warto posiadać również ubezpieczenie, które pozwoli nam uniknąć problemów finansowych w razie wypadku czy kolizji.

Informacje podstawowe

Obecnie na rynku powstaje coraz więcej firm ubezpieczeniowych, a każda z nich posiada bogaty wachlarz ubezpieczeń komunikacyjnych. Wśród nich znajdziemy opcje podstawowe, na które stać przeciętnego kierowcę, jak również rozmaite dodatkowe warianty, które zadowolą każdego wymagającego użytkownika ruchu drogowego. Zanim jednak podpiszemy jakakolwiek umowę, gruntownie ją przeczytajmy. Podstawowe ubezpieczenia samochodów dzielą się na:

–   ubezpieczenia  Assistance
–   ubezpieczenia NNW
–   ubezpieczenia AC
–   ubezpieczenia OC.

Jako uczestnicy ruchu drogowego możemy wykupić wszystkie ubezpieczenia, towarzystwo zaproponuje nam wtedy atrakcyjną ofertę finansową. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiednich środków finansowych, wtedy wykupujemy tyko obowiązkowe ubezpieczenie jakim jest OC.

Kalkulator OC

OC jest ubezpieczeniem obligatoryjnym i bez względu na to, czy nasz samochód stoi wyłącznie w garażu, czy wciąż nim jeździmy, musimy posiadać to ubezpieczenie. Chroni ono innych uczestników ruchu, którzy ucierpieli w wypadku spowodowanym z naszej winy. Jeśli wymusimy pierwszeństwo i spowodujemy wypadek, który doprowadzi do uszkodzenia innego pojazdu, wtedy nasz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy tamtego samochodu. Zazwyczaj taką umowę podpisujemy na 12 miesięcy, a brak wcześniejszego wypowiedzenia skutkuje przedłużeniem o kolejne 12 miesięcy.

Kalkulator AC

Kolejnym rodzajem ubezpieczenia, w tym wypadku opcjonalnym, jest AC. Polisa ta jest szczególnie atrakcyjna dla posiadaczy drogich i nowych samochodów. Obejmuje ona swoim zakresem sytuacje związane z kradzieżą, uszkodzeniem auta przez nieprzewidziane zdarzenia tj. grad, ulewny deszcz, upadek drzewa bądź innych przedmiotów. Jej wysokość uzależniona jest od różnych czynników: wartość rynkowa auta, marka, wiek itp. Jeśli posiadamy drogi samochód, który dodatkowo jeszcze spłacamy, powinniśmy wykupić ubezpieczenie AC.

NNW

Drugim dodatkowym ubezpieczeniem, które możemy wykupić jest NNW. To polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków lub śmierci ubezpieczonego w czasie podróży autem. Ubezpieczeniem tym objęci są zarówno kierowca, jak i jego pasażerowie. Sumę, na którą chcemy się ubezpieczyć wybieramy sami i od niej zależy wysokość składki.  Na przykład, jeśli ubezpieczymy się  na 20 000 zł i utracimy zdrowie w 10%, otrzymamy rekompensatę w wysokości 2 000 zł.

Assistance

Ostatnim opcjonalnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest Assistance. Ubezpieczenie to otrzymujemy najczęściej w pakiecie wykupując OC lub AC. Obejmuje ono swoją ochroną takie sytuacje, jak: holowanie do określonej kwoty, naprawę samochodu na miejscu zdarzenia do określonej kwoty, przewóz kierowcy i pasażerów z miejsca wypadku, złomowanie pojazdu, parkowanie pojazdu na parkingu strzeżonym do określonej kwoty.

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien dbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także pozostałych uczestników. Właściwe ubezpieczenie pozwoli nam zminimalizować koszty ewentualnego wypadku czy straty.